Zamgławianie pomieszczeń
Zamgławianie uznawane jest za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań pozwalających efektywnie zdezynfekować pomieszczenie. Metoda ta oddziałuje zarówno na powietrze oraz powierzchnie. Zamgławianie może być prowadzone ręcznie oraz automatycznie – za pomocą specjalistycznych urządzeń, które pozwalają na precyzyjne rozprzestrzenienie mikroaerozolu po całym wnętrzu – również w szczelinach, zakamarkach oraz trudno dostępnych miejscach, do których nie sposób dotrzeć tradycyjnymi metodami.
Technologie
zamgławiania
Zamgławianie jako metoda dezynfekcji, najczęściej ma zastosowanie w przestrzeniach, w których czystość mikrobiologiczna ma bardzo duże znaczenie, a więc między innymi w szpitalach, placówkach i gabinetach medycznych, laboratoriach, ambulansach, instytucjach publicznych, środkach komunikacji publicznej.
Zamgławianie suchą mgłą (aerozol o wielkości cząstek do 5 mikronów) jest jedną z najskuteczniejszych technologii pozwalających dezynfekować całe pomieszczenia (powietrze, powierzchnie i zakamarki. Może być prowadzone ręcznie na wybranych powierzchniach lub automatycznie, w pomieszczeniu, według zalecanej normy EN 17272.
Zamgławianie a wpływ na zdrowie
Zamgławianie jest metodą bezpieczną dla człowieka, o ile są przestrzegane odpowiednie (określone przez producenta) środki ostrożności i korzystamy z niegroźnych preparatów biobójczych o odpowiednim stężeniu i bez toksycznej chemii.
Zamgławianie polega na dekontaminacji powierzchni i powietrza za pomocą aerozolu różnorodnych środków chemicznych. Do zamgławiania często wykorzystywane są: nadtlenek wodoru, kwas nadoctowy ale też – coraz częściej – kwas podchlorawy, który okazuje się jednym z najodpowiedniejszych ze względu na profil bezpieczeństwa dla ludzi, ponieważ w odpowiednich stężeniach nie wykazuje działania toksycznego ani drażniącego, więc w odróżnieniu od innych dezynfektantów, do pomieszczeń można wejść natychmiast i bez środków ochrony indywidualnej.
Pojawiają się publikacje wskazujące, że zamgławianie może być prowadzone w obecności ludzi, a co więcej, pojawiają się także dowody świadczące o korzystnym wpływie wdychania kwasu podchlorawego w zapobieganiu i leczeniu infekcji wirusowych układu oddechowego.
Zalety zamgławiania
kwasem podchlorawym
- szybka i skuteczna metoda dezynfekcji,
- zwalcza szerokie spektrum mikroorganizmów,
- możliwość dotarcia do miejsc, które nie są dostępne przy tradycyjnych metodach dezynfekcji,
- nie wymaga czasochłonnej pracy manualnej personelu,
- bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska,
- uniwersalność zastosowania – sanityzacja i dezynfekcja powierzchni oraz dezynfekcja powietrza