Zakaz stosowania rtęci w oświetleniu UV

lutego 2027
0

Przepisy wchodzą w życie już za:

dni
godziny
minuty
sekundy

Rtęć (Hg)

Jedna z dziesięciu najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych dla zdrowia publicznego!

Od 24.02.2027
Zakaz produkcji, importu i wprowadzania do obrotu lamp emitujących
światło w widmie ultrafioletowym zawierających rtęć

Dyrektywa delegowana Komisji UE 2011/65/UE (RoHS) wraz z dyrektywą delegowaną Komisji UE 2022/279 z dnia 13 grudnia 2021 roku, zmieniająca - w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego - załącznik III do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego stosowania rtęci w innych lampach wyładowczych do celów specjalnych

Zmiany obejmą w szczególności:

Szpitale

Placówki medyczne

Zakłady przemysłowe

Zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi, najpóźniej do 2027 roku państwa członkowskie UE powinny zaprzestać produkcji, importu i eksportu niektórych kategorii lamp zawierających rtęć, w tym popularnych lamp przepływowych do dezynfekcji powietrza emitujących światło UV o długości fali 254nm, które wciąż są często spotykanym rozwiązaniem w obiektach służby zdrowia oraz zakładach przemysłowych.

W zależności od kategorii lamp zakaz produkcji wejdzie w życie od 2026 lub 2027 roku. Jest to wynik zaostrzenia przepisów Unii Europejskiej, mających na celu ograniczenie stosowania rtęci, która według WHO jest jedną z dziesięciu najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych dla zdrowia publicznego. Wiele branż, w tym głównie medyczną, epidemiologiczną oraz przemysłową czekają  spore zmiany.

Szpitale, przychodnie i zakłady przemysłowe staną przed koniecznością modernizacji swoich instalacji oświetleniowych, gdyż brak dostępności części zamiennych może sprawić, że działające obecnie systemy staną się bezużyteczne.

Jest to bardzo duże wyzwanie dla zarządców obiektów użyteczności publicznych, w tym szpitali i placówek ochrony zdrowia, którzy wcześniej czy później, będą musieli zastanowić się nad zmianą technologii oraz modernizacją instalacji oświetleniowych. Zamiast inwestować w przestarzałe technologie, które wkrótce znikną z rynku, warto już teraz rozważyć nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. Nie czekaj do ostatniej chwili – sprawdź dostępne alternatywy i przygotuj się na nadchodzące zmiany!

Czas na zmiany!
Wybierz innowacyjną technologię!

Mamy bezpieczną i skuteczną alternatywę


UV 222nm

Światło UV 222nm to forma promieniowania ultrafioletowego z krótkofalowego zakresu ultrafioletu (UV-C), o długości fali wynoszącej 222 nanometry (nm), które wykazuje zdolność do niszczenia struktur mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, co czyni je skuteczną metodą dezynfekcji. Co ważne, w odróżnieniu o tradycyjnego promieniowania UV-C o długości fali 254nm, światło o długości 222nm jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu może być stosowane w ich obecności.

Efektywność

Wielokrotnie wyższa skuteczność dezynfekcji

Bezpieczeństwo

UV 222nm jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i może być stosowane w ich obecności

Ekologia

Brak rtęci w urządzeniach sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska

Unijny zakaz obejmuje m. in. popularne świetlówki do dezynfekcji powietrza emitujące światło UV o długości fali 254 nm, jest to idealny moment, by urządzenia bazujące na szkodliwej substancji zastąpić nowymi, alternatywnymi technologiami, które są bardziej ekologiczne i zużywają mniej energii.

Rozwiązaniem, które już dziś wypełnia lukę po obecnie stosowanych lampach w technologii UV 254nm (zawierających rtęć), są innowacyjne lampy bakteriobójcze UV 222nm wykorzystujące zaawansowaną technologię promieniowania UV-C o długości fali 222nm, będącą skuteczną i bezpieczną dla ludzi, stanowiąc jednocześnie innowacyjne podejście w dziedzinie ciągłej dezynfekcji powietrza, które znalazło już swoje zastosowanie w placówkach medycznych w wysokorozwiniętych krajach Europy, Ameryki Północnej oraz Japonii.

Z technologii UV 222nm w Polsce korzystają m.in.:

Lampy bakteriobójcze w technologii UV 222nm:

Nasze lampy dostępne są w sieci dystrybucji:

Chcesz dowiedzieć się więcej o zmianie przepisów?
Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania!

Zadzwoń

500 283 264

Napisz

info@deconline.pl

Dokumenty do pobrania: