Światło UV 222nm w sektorze hodowlanym

Przełom w zapobieganiu chorobom zakaźnym
w polskich hodowlach

Polskie hodowle pod ostrzałem wirusów.
Czas na bezpieczne i skuteczne rozwiązania

Polska zmaga się obecnie z rzekomym pomorem drobiu oraz wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), natomiast w krajach sąsiadujących odnotowano przypadki niebezpiecznej jednostki chorobowej: wirusa pryszczycy. Choroby zakaźne zwierząt gospodarskich niosą ze sobą poważne i wielowymiarowe konsekwencje dla wielu branż – przede wszystkim hodowlanej, ale i całego rynku rolno-spożywczego.

Najniebezpieczniejsze wirusy i choroby zakaźne
wśród bydła oraz drobiu

Rzekomy pomór drobiu

Wirus pryszczycy

Wysoce zjadliwa grypa ptaków

PRRSV

Groźne wirusy dziesiątkują stada.
Czy Twoja hodowla jest odpowiednio zabezpieczona?

Konsekwencje i skutki zakażeń:

Likwidacja stad

Uboje sanitarne

Zagrożenie ciągłości produkcji

Milionowe straty

Bankructwa gospodarstw

Braki surowcowe

Produkcja zwierzęca w Polsce, obejmująca hodowlę drobiu, bydła i trzody chlewnej, nieustannie zmaga się z zagrożeniami związanymi z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Epidemie mogą dziesiątkować stada, prowadząc do ogromnych strat ekonomicznych, stanowiąc poważne wyzwanie dla zdrowia zwierząt i stabilności gospodarstw. Tradycyjne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w produkcji zwierzęcej są często niewystarczające do pełnego powstrzymania rozprzestrzeniania się patogenów, zwłaszcza tych przenoszonych drogą powietrzną.

Choroby zakaźne zwierząt stanowią zagrożenie nie tylko dla samej hodowli, ale dla całego ekosystemu gospodarczego, który ją otacza. Sytuacja ta wymusza potrzebę wdrażania nowoczesnych rozwiązań prewencyjnych, aby skutecznie chronić zarówno zwierzęta, jak i bezpieczeństwo ekonomiczne i żywnościowe kraju.

Tradycyjne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w produkcji zwierzęcej są często niewystarczające do pełnego powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusów, zwłaszcza tych przenoszonych drogą powietrzną, a obecnie stosowane systemy zapobiegania chorobom wirusowym skupiają się głównie na dezynfekcji powierzchni, co przynosi tylko ograniczone korzyści.

Najskuteczniejszym wydaje się być wdrożenie metody dezynfekcji powietrza, która obecnie nie jest rozwiązaniem stosownym w polskich hodowlach. Lampy, które dezynfekują powietrze już w pierwszych minutach po uruchomieniu, skutecznie zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów, eliminując 99,9% wirusów, bakterii, pierwotniaków, pleśni, grzybów i podobnych drobnoustrojów.

Przełomowa technologia – światło UV o długości fali 222nm – rewolucjonizuje podejście do dezynfekcji w budynkach inwentarskich.

Technologia UV 222nm, która wykorzystywana jest z powodzeniem do zapobiegania zakażeniom w środowisku medycznym w Polsce i na świecie, dopiero znajduje swoją drogę do innych zastosowań. Lampy bakteriobójcze zostały dostosowane do potrzeb branży hodowlanej poprzez zapewnienie odpowiedniej ochrony IP i modyfikacje instalacji elektrycznych. Innowacyjne światło ultrafioletowe UV 222nm jest zatem ogromną szansą dla małych i dużych gospodarstw, które chcą zabezpieczyć swoje hodowle przed chorobami zakaźnymi.

Skuteczność technologii w sektorze hodowlanym została udowodniona i potwierdzona wieloma międzynarodowymi badaniami. Światło efektywnie inaktywuje patogeny, w tym wirusy zagrażające fermom i hodowlom zwierząt. Badania naukowe potwierdzają skuteczność światła Far-UVC 222nm przeciwko wirusom stanowiącym poważne zagrożenie w produkcji zwierzęcej.

Czas na światło UV 222nm o udowodnionej skuteczności działania wobec wirusów i chorób zakaźnych zwierząt hodowlanych

Hodowla zwierząt od lat boryka się z problemem ptasiej i świńskiej grypy, ASF czy PRRSV, ponieważ w zatłoczonych przestrzeniach nie zwykle łatwo dochodzi do transmisji drobnoustrojów i zakażeń dużej liczby zwierząt, co może prowadzić do potrzeby wybicia całych stad i olbrzymich strat finansowych.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia epizootyczne, na rynku pojawiła się rewolucyjna technologia dezynfekcji oparta na promieniowaniu ultrafioletowym o długości fali 222nm (UV-C 222 nm/Far-UVC). Technologia ta, w odróżnieniu od tradycyjnego promieniowania UV-C o długości fali 254, jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt – nie penetruje przez wierzchnie warstwy martwego naskórka i rogówki oka, podczas gdy UV 254nm jest szkodliwe dla skóry i oczu. UV 222nm jest zatem bezpiecznym rozwiązaniem do ciągłego stosowania w obszarach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta.

Zabójcza

dla wirusów

Efektywna

całodobowa dezynfekcja i ochrona zwierząt hodowlanych

Bezpieczna

wobec ludzi i zwierząt

Wdrożenie ciągłej dezynfekcji bezpośredniej za pomocą łatwych w instalacji i automatycznych lamp UV 222nm może zapewnić wielokrotnie wyższą ochronę zwierząt przed infekcjami niż pasywne systemy przepływowe z filtrami HEPA czy UV 254nm oraz jednocześnie obniżyć koszty operacyjne i kapitałowe związane z ich prądożernością i kłopotliwą eksploatacją.

UV 222nm jest przełomowym rozwiązaniem dezynfekcyjnym, o wysokiej skuteczności – udowodnionej i potwierdzonej wieloma badaniami. Światło efektywnie inaktywuje patogeny, w tym wirusy zagrażające hodowlom zwierząt. Badania naukowe potwierdzają skuteczność światła Far-UVC 222nm przeciwko wirusom stanowiącym poważne zagrożenie w produkcji zwierzęcej, w tym PRRSV, a także H9N2 oraz H1N1.

Wśród wielu badań odnoszących się do działania UV 222nm w branży hodowlanej, na szczególną uwagę zasługują badania terenowe przeprowadzone przez duńską firmę UV Medico oraz Wydział Nauk Weterynaryjnych i o Zwierzętach Uniwersytetu Kopenhaskiego, w trakcie których potwierdzono, iż światło UV 222nm skutecznie ogranicza i przerywa transmisję wirusa PRRS drogą powietrzną.

We wspomnianym badaniu wykorzystano cztery identyczne pomieszczenia, dwa z nich wyposażono w lampy bakteriobójcze w technologii UV 222nm i oznaczono je jako pokoje interwencyjne, natomiast pozostałe dwa pełniły funkcję pomieszczeń kontrolnych bez lamp UVC. W pokojach interwencyjnych zainstalowano po sześć przemysłowych lamp UV222 o klasie szczelności IP66, emitujących światło dalekiego UVC o długości fali 222nm.

Aby zasymulować skażenie powietrznopochodne wirusem PRRSV, w każdym pomieszczeniu pod sufitem umieszczono nebulizatory wypełnione roztworem PRRSV. Do każdego pomieszczenia wprowadzono po dwie świnie, a badanie powtórzono w trzech niezależnych próbach. W pomieszczeniach kontrolnych, bez naświetlania, doszło do zakażenia świń PRRSV w dwóch z trzech prób. Z kolei w pomieszczeniach z lampami dalekiego UVC żadna świnia nie została zakażona, co dowodzi skuteczności światła w inaktywacji wirusa i ograniczaniu ryzyka transmisji powietrznej.

Co zyskujesz wdrażając technologię UV 222nm w swojej hodowli?

  • Mniej infekcji → wyższa produktywność.
  • Automatyczna dezynfekcja 24/7 – stała ochrona bez dodatkowej pracy personelu.
  • Niższe koszty leczenia, przestojów i innych środków bioasekuracji.
  • Potencjalnie ograniczenie zużycia antybiotyków, w pełni zgodne z podejściem One Health.
  • Lepszy dobrostan zwierząt.
  • Bezpieczniejsze środowisko pracy.
  • Bardziej opłacalna i elastyczna alternatywa dla złożonych systemów filtracji powietrza.
  • Silniejsza reputacja gospodarstwa i łatwiejszy dostęp do rynków premium.

Zabezpiecz swoją hodowlę już dziś!

Dowiedz się więcej o UV 222nm i sprawdź,
jak szybko możesz wdrożyć system
w swoim gospodarstwie!
Zostań liderem nowoczesnej hodowli

Zadzwoń

500 283 264

Napisz

info@deconline.pl

Lampy bakteriobójcze w technologii UV 222nm:

Badania i raporty do pobrania: