Światło UV 222nm
Światło UV 222nm to forma promieniowania ultrafioletowego z krótkofalowego zakresu ultrafioletu (UV-C), o długości fali wynoszącej 222 nanometry (nm), które wykazuje zdolność do niszczenia struktur mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, co czyni je skuteczną metodą dezynfekcji. Co ważne, w odróżnieniu o tradycyjnego promieniowania UV-C o długości fali 254nm, światło o długości 222nm jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu może być stosowane w ich obecności, np. w szpitalach, ambulansach, urzędach, środkach transportu publicznego. Technologia ta zapewnia Ciągłą Aktywną Dezynfekcję (CAD).
Jak działa światło UV 222nm
Technologia wykorzystująca światło UV o długości fali 222nm stanowi rewolucyjne rozwiązanie w kontekście zapobiegania zakażeniom krzyżowym. Światło UV 222nm działa poprzez uszkadzanie materiału genetycznego mikroorganizmów, co prowadzi do ich inaktywacji lub śmierci.
Lampy wykorzystujące promieniowanie UV 222nm likwidują niepożądane organizmy chorobotwórcze, uszkadzając DNA wirusów, bakterii i innych patogenów, co pozwala skutecznie zdezynfekować powietrze i powierzchnię w pomieszczeniu, umożliwiając utrzymanie odpowiedniej czystości mikrobiologicznej.
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, światło UV 222nm, stanowi przełom w obszarze dezynfekcji. Łącząc ze sobą efektywność oraz bezpieczeństwo, sprzyja tworzeniu zdrowszej przestrzeni, znacznie redukując ryzyko zakażeń krzyżowych.
Urządzenia wykorzystujące UV 222nm wyróżniają się wielokrotnie wyższą skutecznością dezynfekcji i szybkością działania niż przepływowe lampy UVC 254nm poprzedniej generacji. Osiągają znaczące rezultaty już w pierwszych minutach działania, podczas gdy przepływowe lampy 254nm potrzebowały na to wielu godzin pracy.
Bezpieczeństwo światła
UV 222 nm
Fale o długości 222nm mają ograniczoną zdolność penetracji warstwy rogowej naskórka, co oznacza, że nie są w stanie głęboko wnikać w skórę oraz w warstwę łzową oka, co eliminuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Dzięki temu technologia ta może być wykorzystywana w sposób ciągły i bezpośrednio w obecności ludzi.
Największe zalety technologii UV 222nm?
- Skuteczność w eliminacji patogenów – efektywnie inaktywuje szerokie spektrum patogenów, w tym bakterie, wirusy i grzyby. Jest to szybka i bezkontaktowa metoda dezynfekcji, która pozwala na oczyszczenie powietrza oraz powierzchni z mikroorganizmów, zmniejszając ryzyko zakażeń.
- Bezpieczeństwo dla ludzi – jedną z najistotniejszych zalet światła UV 222nm jest jego zdolność do efektywnej dezynfekcji przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka dla zdrowia ludzkiego.
- Bezpieczeństwo dla materiałów – światło UV 222nm może być stosowane bez ryzyka uszkodzeń w miejscach, gdzie znajdują się delikatne materiały.
- Zastosowanie w obecności ludzi – z uwagi na to, że UV 222nm jest bezpieczne dla ludzi, może być używane w czasie rzeczywistym, bez potrzeby wyłączania obszaru z użytkowania. W praktyce oznacza to, że lampy bakteriobójcze mogą być wykorzystywane w sposób ciągły, skutecznie ograniczając rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.
- Wielokrotnie wyższa efektywność w porównaniu z przepływowymi lampami UVC i innymi urządzeniami przepływowymi
UV 222nm a Ciągła Aktywna Dezynfekcja
Powszechnie stosowane standardy i procedury związane z dezynfekcją codzienną, rutynową, dezynfekcją cykliczną, dezynfekcją w sytuacjach kryzysowych czy dezynfekcją powietrza, działają w systemie „tu i teraz”. Po zakończeniu dezynfekcji szybko dochodzi do ponownego skażania powietrza i powierzchni, związanego z przemieszczaniem się personelu, pacjentów, sprzętów i powietrza. Taki system powoduje, że stosowana metoda daje poprawę sytuacji epidemicznej tylko chwilowo i w niewielkim stopniu. Rozwiązaniem powyższych problemów epidemiologicznych jest Ciągła Aktywna Dezynfekcja, która wykorzystuje m. in. lampy bakteriobójcze UV 222nm.