Strategie
Liczbę zakażeń szpitalnych i związane z nimi koszty można zdecydowanie zmniejszyć stosując konsekwentnie dwie strategie:
Dezynfekcję Wysokiej Jakości (DWJ) oraz Ciągłą Aktywną Dezynfekcję (CAD).
Zgromadzone w ostatnich latach dane epidemiologiczne dotyczące przebiegu, między innymi epidemii SARS-CoV-2, zachorowań na grypę oraz zakażeń wewnątrzszpitalnych wywoływanych przez inne mikroorganizmy chorobotwórcze, uwidoczniły małą skuteczność dotychczasowych procedur dezynfekcyjnych w obecności pacjentów i personelu.
Aktualnie stosowane okresowe procedury dezynfekcji pomieszczeń przy pomocy lamp UVC, zwłaszcza przepływowych, mobilnych „oczyszczaczy” powietrza oraz zamgławiaczy są niewystarczające dla skutecznego epidemiologicznie ograniczenia transmisji mikroorganizmów chorobotwórczych przenoszonych drogą powietrzną, ponieważ po dezynfekcji okresowej, bardzo szybko dochodzi do powtórnego skażenia spowodowanego przemieszczaniem się personelu, pacjentów oraz napływem skażonego powietrza.
Skuteczność okresowych dezynfekcji mogą pogarszać błędy i niesumienność personelu wykonującego zabiegi dezynfekcyjne oraz stosowanie urządzeń mało skutecznych w warunkach szpitalnych (nawet niektórych „atestowanych”), np. przepływowe lampy UVC czy wiele dostępnych na rynku zamgławiaczy wykorzystujących H2O2 o dużej wielkości cząstek. Urządzenia takie mogą tworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Barierą ograniczająca zastosowanie niektórych urządzeń oczyszczających powietrze mogą stanowić koszty, np. mobilnych, wysokoprzepływowych urządzeń o wydajności rzędu 1000 m3/h, przez co są one praktycznie osiągalne dla wielu placówek służby zdrowia.
Również dezynfekcja powierzchni środkami biobójczymi krótkodziałającymi jest niewystarczająca dla skutecznego epidemiologicznie ograniczenia transmisji mikroorganizmów chorobotwórczych przenoszonych drogą dotykową, ponieważ również w tym przypadku, po dezynfekcji okresowej, bardzo szybko dochodzi do powtórnego skażenia powierzchni.
Związane z powyższymi problemami skutki epidemiologiczne, tj. ilość zakażeń szpitalnych, w tym bakteriami lekoopornymi i opornymi na „klasyczne” środki biobójcze, np. H2O2 oraz związane z nimi koszty można zdecydowanie zmniejszyć stosując konsekwentni dwie strategie: Ciągłą Aktywną Dezynfekcję (CAD) oraz okresową Dezynfekcję Wysokiej Jakości (DWJ)
Dezynfekcja Wysokiej Jakości (DWJ)
Dezynfekcja Wysokiej Jakości jest to cykliczna procedura, która w skuteczny sposób eliminuje z pomieszczeń szpitalnych wszystkie patogeny, w tym mikroorganizmy lekooporne oraz oporne na środki dezynfekcyjne, między innymi na H2O2 ( tj. katalazo dodatnie).
Z praktycznego punktu widzenia taki poziom dezynfekcji zapewnia technologia BIT oraz technologia HPV. Technologia dezynfekcji gazową formą nadtlenku wodoru w wysokim stężeniu stwarza jednakże szereg problemów logistycznych, w tym związanych z przewlekłą procedurą. Problemy te nie występują w przypadku technologii BIT. Ma ona jeszcze tę zaletę, że w sytuacjach nadzwyczajnych (bioterroryzm, pojawienie się nowej choroby, atak przy użyciu któregoś z bojowych środków chemicznych) jest to najskuteczniejsza technologia, gdyż emitowany dzięki niej iHP atakuje podwójne wiązania zarówno w strukturach mikroorganizmów, jak i bojowych środkach chemicznych.
Dezynfekcja wysokiej jakości może być prowadzona także w wydzielonych salach izolacyjnych (nadciśnieniowych i podciśnieniowych). Wyposażenie sal w lampy UV222nm umożliwia dodatkowo/opcjonalnie ciągłą aktywną dezynfekcję.
Również w przypadku Dezynfekcji Wysokiej Jakości elementem uzupełniającym procedurę powinno być stosowanie środków dezynfekcyjnych o przedłużonym działaniu, w tym trwałych powłok nanoszonych na powierzchnie krytyczne (wielodotykowe) oraz materiałów, w które środki biobójcze zostały „wbudowane”.
Ciągła Aktywna Dezynfekcja (CAD)
CAD jest to procedura opierająca się na ciągłej obecności czynnika biobójczego w środowisku szpitalnym w obecności personelu i pacjentów. Takim czynnikiem jest światło UV o długości 222nm.
Promowane na rynku są także technologie oparte na ciągłej emisji do pomieszczeń tzw. reaktywnych form tlenu (np. technologia RCI), jednakże dłuższy kontakt z tymi substancjami może prowadzić do stresu oksydacyjnego.
Korzystanie z tej technologii może być natomiast bezpieczne w urządzeniach hybrydowych. Są to urządzenia które mogą pracować w sposób ciągły, zmieniając czynnik biobójczy w zależności od tego, czy w pomieszczeniu przebywają ludzie, czy pozostaje ono „puste”.
Trwają również badania nad możliwością wykorzystania do ciągłej (wydłużonej?) aktywnej dezynfekcji technologii zamgławiania pomieszczeń kwasem podchlorawym, gdyż okazuje się, że kwas podchlorawy może być stosowany także w obecności ludzi.
Elementem uzupełniającym ciągłą aktywną dezynfekcję powinno być stosowanie środków dezynfekcyjnych o przedłużonym działaniu, w tym trwałych powłok nanoszonych na powierzchnie krytyczne (wielodotykowe) oraz materiałów, w które preparaty biobójcze o przedłużonym działaniu zostały „wbudowane”.