Ciągła Aktywna Dezynfekcja (CAD)

Ciągła Aktywna Dezynfekcja jest procedurą wykorzystującą nowoczesne technologie do dezynfekcji powietrza i powierzchni w sposób ciągły i nieprzerwany, w obecności ludzi. Jej najważniejszym celem jest przerywanie transmisji i trwałej eliminacji drobnoustrojów.

CAD:
nowa technologia dezynfekcji

Ciągła Aktywna Dezynfekcja jest jednym z najnowszych rozwiązań technologicznych w obszarze dekontaminacji, która odpowiada bieżącym potrzebom ochrony masowej oraz indywidualnej, stanowiąc przy tym uzupełnienie dotychczas stosowanych metod dezynfekcji.

CAD polega na nieustającej dezynfekcji powietrza i powierzchni w obecności ludzi, myciu i czyszczeniu powierzchni o przedłużonym działaniu biobójczym, stosowaniu przez personel aktywnych biobójczo środków ochrony osobistej oraz wykorzystaniu w pomieszczeniach materiałów wykończeniowych o właściwościach bakteriostatycznych lub bakteriobójczych.

Strategię taką można zrealizować między innymi przez zastosowanie nowoczesnych technologii, które stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku komercyjnym, tj.:

  1. Lampy dalekiego UV emitujące selektywne (filtrowane) światło o długości fali 222nm o udowodnionym bezpieczeństwie dla skóry i oczu.
  2. Urządzenia wykorzystujące Promieniową Jonizację Katalityczną (RCI).
  3. Środki biobójcze o przedłużonym działaniu, np. zawierające niejonowe cząstki srebra i miedzi, którymi można pokrywać dłonie, maski filtracyjne, odzież ochronną, sprzęty czy praktycznie wszystkie powierzchnie.
  4. Środki ochrony indywidualnej (m. in. maski, kombinezony, fartuchy).
  5. Materiały o właściwościach biobójczych, np. nanomateriały, powłoki czy impregnaty.
Ciągła Aktywna Dezynfekcja

Pasywne i aktywne technologie dezynfekcji

W strategiach dezynfekcji wykorzystywane są systemy pasywne oraz aktywne. Pierwsze działają biernie, cyklicznie, z dala od ludzi lub w ogóle poza ich obecnością. Mowa m. in. o urządzeniach przepływowych (np. lampy UVC 254nm czy zamgławiacze). O ile cykliczna dezynfekcja poza obecnością ludzi jest bardzo ważna z punktu widzenia przywracania czystości mikrobiologicznej i użyteczności pomieszczeń, o tyle nie zapewnia ochrony podczas obecności ludzi. Po zdezynfekowaniu pomieszczenia szybko dochodzi do jego powtórnego skażenia związanego z przemieszczeniem się pacjentów, personelu, sprzętów oraz powietrza.

Z kolei systemy aktywne są systemami, które mogą być stosowane i działać w obecności ludzi i bezpośrednio między nimi, dzięki czemu na bieżąco dezynfekują powietrze i powierzchnie. Urządzeniami tego typu są m. in. lampy z filtrowanym światłem UV 222nm oraz niektóre silne jonizatory.

Rozwiązania wpisujące się w system aktywny zapewniają ciągłą i automatyczną dezynfekcję, ponieważ umożliwiają redukcję mikroorganizmów na powierzchniach i w powietrzu podczas obecności ludzi. Jednocześnie, filtrowane światło UV 222nm oraz zjonizowane powietrze są bezpieczne dla skóry oraz oczu, a charakteryzują się bardzo szybkim działaniem i możliwością przerywania transmisji mikroorganizmów poprzez ograniczenie infekcyjności lub zabicie patogenu zanim dotrze do drugiego człowieka. Ich realna skuteczność epidemiologiczna jest zatem wielokrotnie wyższa od typowych systemów pasywnych.

CAD
- zastosowanie

CAD została opracowana przede wszystkim na potrzeby obiektów i pomieszczeń, w których gromadzą się osoby zakażone lub o nieustalonym statusie epidemiologicznym, tj. między innymi w poczekalniach, poradniach medycznych, gabinetach zabiegowych i diagnostycznych, salach chorych, ambulansach czy SOR-ach. Technologia ma szczególne zastosowanie w czasie pandemii wywołanych przez wysoce zakaźne mikroorganizmy, jak np. SARS-CoV-2.

Coraz więcej danych potwierdza przydatność CAD podczas zabiegów prowadzonych w salach operacyjnych, nawet tych, które wyposażone są w laminarny przepływ powietrza.

Zalety Ciągłej Aktywnej Dezynfekcji

  • szybka, bezpieczna i nieprzerwana dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywają personel oraz pacjenci,
  • wielokrotnie większa efektywność w porównaniu z przepływowymi lampami UVC i innymi urządzeniami przepływowymi,
  • bezgłośna, dyskretna praca,
  • niewielkie wymiary lamp,
  • różnorodność zastosowań dzięki możliwości montażu ściennego, sufitowego czy na statywach.

Zastosowanie strategii CAD może znacząco ograniczyć transmisję mikroorganizmów oraz ilość zakażeń wewnątrzszpitalnych, co niesie wielki potencjał na przyszłość i będzie prawdopodobnie tworzyć nowy standard zabezpieczenia mikrobiologicznego. CAD znacząco poprawia skuteczność klasycznych metod dekontaminacji cyklicznej i automatycznej oraz skraca czas wykluczenia pomieszczeń z użycia.

Bibliografia:

„Nowa strategia i technologie dezynfekcji” – inż. Maciej Rajczuk; EPIMILITARIS 2023 „EPIDEMIOLOGIA I BEZPIECZEŃSTWO CBRN” T.2 (2023), red: Paweł Sweklej, Anna Mróz-Jagiełło, Jarosław Walczak, Wydawnictwo Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Zielonka 2023, ISBN 978-83-967211-1-2